fbpx

Aşk kokulu baharatlar

BAHARATLI TARİFLER:

Maria Ekmekçioğlu, eşsiz lezzetleri ve merak uyandıran hikâyeleri barındıran, baharatların başrolde olduğu tariflerini, İnkılâp Kitabevi etiketiyle yayınlanan Aşk Kokulu Baharatlarkitabında bir araya getirdi.

İçerisinde birbirinden güzel yemek tariflerinin fotoğraflarıyla birlikte yer aldığı ve Maria Ekmekçioğlu’nun ilgi uyandıran, neşeli üslubuyla zenginleştirdiği Aşk Kokulu Baharatlarmeraklılarının vazgeçilmezi olacak.

Özellikle baharatların bir araya geldiklerinde oluşturdukları lezzet dünyasını okuyucuya sunan kitap, baharatları kullanmanın püf noktalarına yer veriyor.

Aşk Kokulu Baharatlar kitabıyla gemiler ve kervanlarla yüzyıllar boyunca Doğu’dan Batı’ya, Batı’dan Doğu’ya doğru hikâyeleriyle, mitleriyle, masallarıyla ve birbirinden güzel tatlarıyla taşınan baharatların yeni durağı sofralarınız olacak ve asırlardır süregelen yolculuklarına sizi de dâhil edecek…

Maria Ekmekçioğlu:

İstanbul Boğaziçi’nin Kandilli bölgesinde doğan Maria Ekmekçioğlu’nun anne tarafı İstanbul, baba tarafı Safranboluludur. Aile ağacının kökleri 1713 senesine, fırıncılık yapan büyük büyükbabasına uzanır, Doktor Hristo Dede ile devam eder. Aile, Soyadı Kanunu çıktığında ise Ekmekçioğlu soyadını alır.

Çocukluk yıllarının kışları İstanbul’da, yazları Kandilli ve Adalar’da geçer.

Eğitimini tamamlamak için gittiği Selanik’te 13 sene kalır. Bir evlilik yapar, üç erkek evladı ve iki pastanesi olur. Alexandros, Apollon ve Pascal adındaki üç oğluyla İstanbul’a dönen Maria Ekmekçioğlu, Etiler’de daha sonra Maria’s Restaurant adını alarak devam edecek olan Maria’nın Bahçesi’ni ve Atina’da da Maria’s adlı restoranları kurar.

Ekmekçioğlu, restoran şefliğinin yanı sıra Türkiye’de “Lezzet Büyücüsü” ve son beş senedir Yunanistan TV’sinde de “İstanbul’dan Anadolu’ya” programının sunucusudur. Okan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Ekmekçioğlu, Mutfak Dostları Derneği ile uluslararası alanda Chaine des Rotisseurs ve Chef’s Club üyesidir.

Maria Ekmekçioğlu’nun İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Gökçen Adar’la birlikte hazırladığı Bir O Yaka Bir Bu Yaka, Hatıramdaki Mezeler ve Maria ile Yunanistan kitaplarının yanı sıra Yunanistan’da da iki yemek kitabı yayımlanmıştır.

Kaynak: Catering Türkiye , İnkılap Kitabevi

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment