fbpx

Catering sektöründe kayıt dışı üretim ve rekabet

Dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisi arasında yer alan Türkiye’de catering sektörü de dünya standartlarında üretim gücüne ve rekabet edebilirliğe sahiptir. Ancak buna rağmen sektörün karşılaştığı sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunlar arasında kayıt dışı üretim ve bunun neden neden olduğu haksız rekabet sayılabilir.

Catering şirketleri, kayıt dışı üretim ve bunun neden olduğu haksız rekabet nedeniyle sorunlar yaşamaktadır. Bu durum sektörün gelişimini ve kalitesini de olumsuz etkilemektedir.

Kayıtlı catering şirketi sayısı 4.800

Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı 4.800 şirketin hizmet verdiği bilinmektedir. Ancak sektörde toplu yemek arzı bundan daha fazladır.

Kayıt dışı üretim bu noktada önemli bir sorun teşkil etmektedir. Pek çok sektör temsilcisi kayıt dışılığa vurgu yaparak, bunun bir an önce sonlandırılmasını beklemektedir.

Sektörün önemli sorunu: Kayıt dışı üretim

Kayıt dışı üretim, catering sektörünün en önemli sorunlarından birisi haline gelmiştir. Her türlü ekonomik faaliyetin ilgili kamu kurum ve kuruluşuna bildirilmemesi şeklinde tanımlayabileceğimiz kayıt dışı üretimde, şirketler vergiden ve personellerinin sosyal haklarından çalmakta ve bu önemli sorunlara sebebiyet vermektedir.

Kaya, Seviç, Sevinç ve Asoglu tarafından Şanlıurfa’da yapılan akademik çalışmada, toplam 25 catering şirketinin yetkilileriyle yapılan görüşmede en büyük sorunlarının kayıt dışı (merdiven altı) üretim olduğu belirtilmiştir. Kayıt dışı üretim haksız rekabeti de beraberinde getirmektedir.

Kayıt dışı üretim ve haksız rekabet

Kayıt dışı üretim yapan şirketler ne yazık ki eğitimsiz personel çalıştırmakta, personelinin sigorta ve doğan vergilerini ödememekte, düşük kalitede hammadde kullanarak maliyetleri düşürmekte ve hijyen standartlarını sağlamamaktadır. Bu şekilde kalitesiz üretim yapan merdiven altı işletmeler, toplu yemek fiyatlarını düşürerek catering sektörü içerisinde haksız rekabete neden olmaktadır.

Kaliteli, hijyenik, sağlıklı üretim yapan ve vergisini düzenli ödeyen catering şirketleri, merdiven altı işletmeler nedeniyle rekabet güçlerini yitirmekte ve sektör bundan ciddi anlamda zarar görmektedir.

Çözüm: Bilinç düzeyinin artması ve denetim

Kayıt dışı üretim ve bunun neden olduğu haksız rekabet sorunun aşılabilmesi için catering hizmeti alan şirketlerin bilinç düzeylerinin artırılması ve ayrıca kamunun daha fazla denetim yapması büyük önem arz ediyor.

Catering şirketleri müşterilerinin ve toplumun bu konuda bilinç düzeyinin artması için önemli çalışamlar yapsalar da bunun sıkı denetimlerle desteklenmesi gerekli oluyor. Bu noktada catering sektörü ile birlikte kamunun da önemli fonksiyonlar üstlenmesi bekleniyor.


Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment