fbpx

“Çiğ Köfte” projesi, Türkiye’ye gümüş ödül getirdi

Dünya’nın lider gıda firması Nestlé’nin ev dışı tüketim sektöründe faaliyet gösteren uzman iş birimi Nestlé Professional tarafından 10 yıldır düzenlenen “Birlikte Daha Fazlası Mümkün” ödülleri 8 Nisan 2019’da sahiplerini buldu. Dünyanın dört bir yanından 189 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen ödül organizasyonunda Nestlé Professional Türkiye’nin “Çiğ Köftenin Yolculuğu” projesi ikincilik ödülünün sahibi oldu.

Nestlé Professional Türkiye, global olarak düzenlenen “Birlikte Daha Fazlası Mümkün” ödüllerinde yarışan “Çiğ Köftenin Yolculuğu” projesiyle hem Türkiye’nin yerel lezzeti çiğ köfteyi dünyaya tanıttı hem de müşterileri için geliştirdiği ürün çözümü ve iletişim çalışmalarını en iyi uygulama örneği olarak göstererek 189 ülke arasından dünya ikincisi olmaya hak kazandı.

2008 yılında AB yasaları entegrasyonu kapsamında çiğ köftede geleneksel malzemelerden olan çiğ et kullanımının yasaklanması üzerine Nestlé Professional Türkiye ekibi bu lezzeti korumak ve nesiller boyu devam ettirebilmek amacıyla Nestlé’nin 5.000 bilim insanına ev sahipliği yapan küresel Ar-Ge merkezine başvurdu. Nestlé’nin her yıl 1,7 milyar dolar yatırım yaptığı gıda alanındaki en büyük Ar-Ge merkezi olarak bilinen küresel ağın parçası olan Karacebey Laboratuvarı’nda İsviçreli ve Türk bilim insanları ile bir araya geldi. 6 ay süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkan MAGGI Çiğköfte Çeşnisi ev dışı tüketim ürünü ilk etsiz çiğ köftenin üretilmesine öncülük etti.

Bireyleri ve aileleri dinlemek, onları doğru şekilde anlamak ve ihtiyaçlarına optimum çözümleri en hızlı şekilde sunmak hedefiyle çalışan Nestlé Professional, bu doğrultuda, ürünlerini geliştirmek ve yeni ürünler yaratmak adına her yıl sadece Türkiye’de iş ortaklarıyla en az 4 büyük ölçekli araştırma gerçekleştiriyor.

4.000 yıllık tarihi olan ve geçmişi tüm Mezepotamya’ya yayılan çiğ köfteyle ilgili son dönemde “sağlığa zararlı” algısının ortaya çıktığını gözlemleyen sektörün lideri Nestlé Professional; toplumu doğru bilgilendirmek adına “Çiğköfte Sağlıklıdır” projesini başlattı. Kampanyası dahilinde 2017 yılında ulusal çapta televizyon reklamı ve radyo sponsorluğu projeleri başlatılarak çiğ köftenin geniş kitlelere yayılması sağlandı. 2018 sonunda da dijital iletişim çalışmalarıyla online sipariş sitelerine yönlendirme yapılarak tüketicilerin satın almaya yönlendirilmesi hızlandırıldı.

Hem müşterileri hem de tüketiciler için “Birlikte Daha Fazlasını Mümkün” kılan çözümler üreten Nestlé Professional, çiğ köfte özelinde 10 yılı aşkın süredir yürüttüğü ürün geliştirme ve iletişim çalışmalarıyla yöresel lezzet çiğ köftenin nesilden nesile aktarılması için çalışıyor. Çiğ köftenin sağlıklı, hijyenik koşullarda üretilen ve besleyici bir öğün olarak algılanması için çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: Catering Türkiye,Nestlé Professional Türkiye

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment