fbpx

Sağlıklı dişler için protein, kalsiyum ve fosfor alımına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, peynirin ağız ve diş sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekti.

Uzmanlar, ağız ve diş sağlığını bozan faktörlerin vücut sağlığını da etkilediğini ifade ediyor. Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının vücutta kalp-damar rahatsızlıklarından kemik erimesine kadar pek çok hastalık riskini artırdığına dikkat çekti.

Güncel bilimsel çalışmalar, peynirin ağız ve diş sağlığı açısından en koruyucu besin olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle kalsiyum, fosfor ve protein bakımından zengin olan peynir tüketiminin, ağız ve diş sağlığını olumlu yönde etkilediğini ifade eden Garipağaoğlu, peynirin dişleri asit erozyonuna karşı koruduğunu belirtti.

Son yıllarda ağız ve diş sağlığı ile besinler ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelendiği pek çok bilimsel çalışma yapıldığını aktaran Garipağaoğlu, “İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan bu çalışmaların sonucunda, ağız ve diş sağlığı açısından peynirin tüm besinler arasında en çok koruyucu olduğu bildirilmiştir” dedi.

Peynir yıpranan diş minesinin tamirine yardım eder

Prof. Dr. Garipağaoğlu şöyle devam etti: “Karbonhidratların unlu, özellikle de şekerli besinlerin tüketilmesiyle birlikte, bakteriler dişler / diş plakları üzerine yerleşir, tükürük amilazı ile parçalanan karbonhidrat artıkları asit bir ortama neden olur. Asit ortam dişlerin mineral dokusunu çözerek, diş minesinin bozulmasına ve diş çürüğünün başlamasına yol açar. Tükürük eksikliği ya da ağız kuruluğu da diş çürümelerine neden olmaktadır. Peynir ise, tükürük akışını uyarır ve ağız içi asit ortam oluşmasını engeller. Unlu özellikle de şekerli besinler yenilip içildikten sonra, peynir tüketilmesi durumunda, ağız içindeki asit ortam hızla geriye döner, nötralize olur ve diş çürümesini önler. Araştırmalara göre; peynirin sadece asidin zararlı etkisini azaltmakla kalmadığı, aynı zamanda yemekler sırasında yıpranabilen diş minesinin tamirine de yardımcı olduğu bildirilmektedir”.

Peynir ağız ve dişler için doğal bir koruyucudur

Peynirin doğal koruyucu etkisini vurgulayan Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; “Peynir süt proteininin rennin enzimi ile çökeltilmesi sonucu oluşan bir besindir. Çökelti protein (kazein) ve kalsiyumdan zengindir. Karbonhidrat içermez. Peynir ayrıca diş yapımında önemli rolü olan fosfor bakımından da zengindir. İşte tüm bu içeriği ile peynir, ağız ve dişler için tükürükten sonra gelen doğal bir koruyucudur. Günde en az 2, tercihen 3 kez dişlerin fırçalanması, şekerli ve tatlı türünden besinlerden uzak durulması, bu mümkün değilse şekerli ve tatlı türünden besinler tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması ve yemeklerin sonunda mutlaka peynir tüketilmesi diş çürüklerine karşı koruyucu etki yaratır” dedi.

Kaynak: Catering Türkiye ve Muratbey


Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment