fbpx

Dünyada en çok sevilen yemek: Makarna

Yemek kültürü ile coğrafya birbirinden bağımsız düşünülemez. Bu nedenle farklı coğrafyaların farklı yemekleri ve bir o kadar da farklı lezzet algıları vardır. Ancak buna rağmen hemen her coğrafyada zevkle yenilen yemekler de yok değil.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, Dünyada en çok sevilen yemeklerin peşine düştü. Kuruluş tarafından yapılan detaylı araştırma sonucunda 17 ülkeden 16 bin kişi ile görüşerek dünyanın beslenme alışkanlıkları belirlendi.

Yapılan araştırma sonucunda dünyanın en sevilen yemeği açık ara farkla makarna oldu. Makarnanın bu başarısında kuşlusuz Makarna ulaşılması, saklaması ve hazırlaması kolay bir gıda olması ve elbette lezzeti büyük oranda etkili oldu.

Pilav ikinci, pizza üçüncü oldu

Oxfam’ın araştırması sonucunda açıkladığı lezzet sıralamasında makarnayı pilav, pizza ve tavuk takip etti.

İlk üçte İtalya’dan iki lezzet (makarna ve pizza) olması dikkatleri çekerken, en sevilen yiyecekler listesine büryan 35’inci sırada, kebap 51’nci ve turşu ise 55’inci sıra kendisine yer bulabildi.

Artan gıda fiyatları beslenme alışkanlıklarını değiştirdi

Oxfam’ın araştırması gıda fiyatlarındaki artışın, beslenme alışlanlıkları üzerindeki etkisini de ortaya koydu. Araştırmaya katılanların %53’ü beslenme alışkanlıklarının özellikle son iki yıl içinde değiştiğini dile getirdi.

Katılımcıların tercihlerini etkileyen ana faktörler ekonomik gerekçeler ve sağlık oldu. Araştırmaya katılanların %39’u beslenme tercihlerinde yaptıkları değişiklileri ekonomik nedenlere bağlarken, %33’ü ise bunun sağlık gerekçesiyle olduğu belirtti.

Kaynak: Catering Türkiye, Oxfam


Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment