fbpx

Kızartma yağı filtre makinesi ile %50 yağ tasarrufu

Kızartılmış ürünler, yediden yetmişe Türkiye’deki hemen herkesin vazgeçemediği tatlar arasında yer alıyor. Hal böyle olunca fast food, otel, restoran ve özellikle de catering firmalarının menülerinde sıklıkla kızartılmış ürünlere yer verildiğini görüyoruz.

Kızartma işleminin yoğun ve sürekli olarak yapılması, restoran, otel ve catering firmalarının yağ maliyetlerini oldukça artırıyor. Ancak FritClean (www.fritclean.com.tr) gibi yeni nesil kızartma yağı filtre makineleri ile %50 tasarruf sağlanabiliyor.

Catering Türkiye editörü Aslı Özgül Gökdemir, FritClean kızartma yağı filte makinesi üzerine bir araştırma yaptı. Makinenin mucidi, patent sahibi Nevres Özdüzenciler‘le görüştü.

Fast food, otel, restoran ve catering sektörünü son yıllarda en fazla heyecanlandıran icatlardan birisi de kızartma yağı filtre makinesi oldu. Dünyada çok az sayıda firma tarafından üretilen bu makinaların Türkiye’deki üreticisi, mucidi olarak öncelikle sizden FritClean’in öyküsünü dinlemek istiyorum. 

Almanya Aachen’da üniversite öğrenimi görürken, Belçika’ya patates kızartması yemek için gider, dünyaca ünlü Pommes Frites yerdik. Avrupa’da oldukça yaygın olan Pommes Frites dükkanları çok yoğun kızartma yapmakta ve ciddi oranda kızartma yağı tüketmekteydi.

Aslında kızartma yağlarını filtre etmek ve kullanım ömürlerini uzatma fikri o zamanlarda zihnimizde oluşmaya başlamış. O yıllardan bugüne uzanan süreçte birçok fabrikada yöneticilik yaptıktan sonra, emekli oldum ve dünyanın en iyi kızartma yağı filtre makinelerinden birisini üretmeye karar verdim.

Bu kararı vermemde etkili olan asıl sebeplerden birisi de restoran sahibi bir arkadaşım oldu. Kendisi, yurt dışında fritöz filtrelerinin mevcut olduğunu ancak bunların Türkiye şartlarına göre çok pahalı olduğunu söyledi. Pahalılık nedeniyle Türkiye’deki firmalar Avrupa’daki filtre makinelerini alamıyorlardı.

FritClean, bugün yüksek kalitesi ve uygun fiyatıyla Türkiye pazarında en fazla tercih edilen kızartma yağı filtre makinelerinden birisi oldu. Bu benim için çok büyük bir mutluluk.

FritClean kızartma yağı filtre makinesi ile %50 tasarruf sağlanabiliyor.

FritClean kızartma yağı filtre makinesi, kızartma yağı konusunda ciddi tüketim yapan firmalar için tasarruf sağlamanın yanı sıra aynı zamanda müşteri memnuniyetini de artırıyor olmalı.

Elbette. Kızartma yağının bozulmasını hızlandıran ana unsur yağın içinde bulunan mikro, kömürleşmiş ve yüzen parçacıklardır. Yağı esas bozan 10-25 mikron büyüklükte olan kömür parçalarıdır. Gün içinde kömür parçaları hızla filtre edilirse yağın bozulması geciktirilecektir. Mevcut yöntem ise kızartma yağı mesai bitiminde kaba şekilde filtre edilerek yapılmakta. Bu da yağın geri dönüşü olmayacak şekilde bozulacağı anlamına geliyor.

Fritöze konulan temiz yağ ilk aşamadan itibaren günde 2-3 defa, yaklaşık 3-4 dakika süre boyunca makine ile filtre edilirse yağın ömrü uzar ve daha kaliteli yemekler yapmak mümkün olur.

Günde 2-3 defa kızartma yağını filtre etmek için yağın soğumasını beklemek zorunda mıyız? Bu mutfakta zaman kaybına neden olmuyor mu?

FritClean’i kullanırken kızartma yağı soğuk olmak zorunda değil. FritClean, kızarmış yağı sıcak olarak da filtre edebilmektedir. Bu nedenle birçok rakibine göre önemli bir avantaj sunmaktadır. Sıcak yağ filtre edilebildiği için zaman kaybı yaşanmamaktadır.

FritClean işletme sahipleri için ne kadar tasarruf vaadediyor? Yağ tasarrufu konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Fritöze konulan temiz yağ baştan itibaren günde 2-3 defa yaklaşık 3-4 dakika süre boyunca makine ile filtre edilirse yağın ömrü uzar. Bu aşamada, FritClean, kullanım şartlarına göre yaklaşık %50 tasarruf sağlar.  %50 tasarruf yoğun yağ tüketimi yapan restoran, cafe, fastfood, otel ve catering şirketleri için oldukça önemli bir oran.

FritClean kızartma yağı filtre makinesi ile %50 tasarruf sağlanabiliyor.

Frit Clean kızartma yağı filtre makinesi ile %50 tasarruf sağlaması oldukça ekonomik. Bu şartlarda ürünün kendisini amorti etme süresi de oldukça kısalıyor olmalı.

FritClean’ı mutfaklar için vazgeçilmez kılan özelliklerden birisi de bu. Örnek vermek gerekirse 200 sandalyeli bir kafe işletmesi ayda 30-40 teneke kızartma yağı tüketmekte. Yağ tüketimine göre, FritClean kızartma yağı filtre makinası kendini 3 ile 6 arasında amorti ediyor. Yani 3 ila 6 ay sonrasında kar etmeye başlıyorsunuz.

Tasarruf konusunun yanı sıra bence esas üzerinde durulması gereken bir konu da kalite. FritClean kızartma yağı filtre makinesi kullanmanızın önemli bir avantajı da sabah pişirilen patates kızartması ile akşam pişirilen patates kızartmanın renk, koku ve tadı değişmemesidir.

FritClean’ın bir özelliği de çevreci olması. Fritclean kızartma yağı filtre makinesinin çevreye ne gibi katkıları var?

FritClean ile kızartma yağlarının kullanım ömrü artmaktadır. Böylelikle kızartma yağlarının ömrünün uzaması ve doğal olarak tüketiminin azalması çevreye büyük katkılar sunmaktadır. Fritclean kaliteli, ekonomik ve tüketici dostu olmasının yanı sıra çevreci bir makine olarak da dikkat çekmektedir.

Son olarak Catering Türkiye okurlarına ve özellikle ürününüzü almayı düşünen işletmelere neler söylemek istersiniz?

Yeni teknolojileri takip etmeleri, en uygun seçimleri yaparak, iyileştirme süreçlerini sürdürmeleri tüm işletmeler için hayati bir öneme sahip. Özellikle gider ve maliyetlerin hızla arttığı bir dönemde tasarruf araçlarını çeşitlendirmek ve size kazandıracak teknolojilere yatırım yapmak önemli.

Kaynak: Catering Türkiye

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment