fbpx

Gıda inovasyonu ANFAŞ’ta sergileniyor

Turizm ve gıda sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşması ANFAŞ Hotel Equipment – 30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product – 26.Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, bu yıl da dikkat çeken ürünlere, yeniliklere, Ar-Ge yatırımlarına ve çarpıcı markalara ev sahipliği yapıyor.

Çay keyfinde çığır açacak ve bayatlamayan dünyanın ilk ve tek likit çayı, tadı limonatayı andıran ve kemik suyunun sağladığı tüm faydaları sağlayan dünyanın ilk soğuk kolajenli içeceği, kalp şeklini andırdığı için özellikle Sevgililer Günü’nde büyük ilgi gören erik çiçeği, inovasyon ödüllü yelpaze tente ve el yapımı ahşap spor malzemeleri gibi ilginç ve yenilikçi ürünler, fuarda dikkatleri üzerine çekiyor.

16-19 Ocak tarihleri arasında Antalya Expo Center’da 435 katılımcının 3 bin 500’ün üzerinde markasını sergilediği ANFAŞ Hotel Equipment – 30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product – 26.Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yılda birbirinden ilginç, yenilikçi, inovatif ürünlere ve markalara evsahipliği yapıyor. Fuara, 4 günde 36 ülkeden ve Türkiye genelinde 7 bölgeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi katılımı bekleniyor.

Dünyanın ilk ve tek likit çay sistemi

Türkiye çay üretimi ve tüketimi konusunda dünyada başı çeken ülkeleri arasında geliyor. Öyle ki, Türkiye’de kişi başı çay tüketimi ortalama yılda bin 420 bardak, ancak klasik yöntemlerle yani çayın sıcak suyla buluştuğu demleme ile yapılan çayların yüzde 70’i çöpe gidiyor. Milli servetin heba olmasına ‘dur’ demek ve çay konusunda verimliliği arttırmak amacıyla yola çıkan AFC Çay Kahve Sistemleri San. Tic.Ltd. Şti, teknolojik bir ürün olan yeni nesil bir çay olan likit çayı üretti.

1984 yılından beri çay ve kahve sistemleri alanında faaliyet gösterdiklerini belirten AFC Group Kurucu Ortağı Cem Birtürk Avşar, ilklerin öncüsü olan bir kurum olduklarına vurgu yaparak, özel bir makine sistemi ile geliştirdikleri ürün hakkında şunları söyledi; “İnovatif bir yapıya sahip olan AFC Group, daima ilklerin öncüsü oldu. Fuarda lansmanını yaptığımız yeni likit çay da Dünya’nın ilk likit çayı ve inovatif yapımızın da son eseri. Buluşumuz olan Likit Çay ile yoğunlaştırılmış hazır demleri özel ambalajlar halinde getirerek elde ediyoruz. Patent tescili yapılan buluşumuz sayesinde çay keyfinde yeni bir çığır açıyoruz. Bu yüzden yeni nesil çayı icat ettik diyebiliriz. Örneğin, 1 lt’lik özel ambalajdaki likit çaydan 250’ye yakın bardak çay aynı lezzet ve tat da çıkabiliyor. Özellikle toplu çay tüketiminin yoğun olduğu oteller başta olmak üzere pek çok yer için ideal olan bu ürünümüz sayesinde çayların hepsi eşit kıvamda. Hepsi eşit tatta, hepsi eşit sıcaklıkta hepsi eşit tazelikte oluyor. Bütün bardaklarda eşi, çiğlik yok, haşlanmışlık yok, soğumuşluk yok, bayatlama yok, acılaşma yok. Üstelik sıfır zayiat.”

Vücudun ihtiyacı kollajen iksir

ANFAŞ Food Product – 26.Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı birbirinden ilginç ve yenilikçi ürünleriyle dikkat çekiyor. İzmir Kemalpaşa’da faaliyet gösteren ZEL firması; ilikli kemik suyu fabrikasında, dünyada ilk defa soğuk kolajenli içecek hazırlanıyor.

Reyhan, nane, limon ve ilikli kemik suyundan hazırlanan içeceğin tadıyla limonatayı andırdığını söyleyen firmanın Satış Müdürü Gökhan Sevinç; fuar ziyaretçilerinin gösterdiği ilgiden dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtiyor. Kemik suyu içerisinde pek çok protein bulunduğuna dikkat çeten Sevinç, ilikli kemik suyu çeşitlerinin yanı sıra son olarak geliştirdikleri ve fuarda lansmanını yaptıkları vücudun günlük kolajen ihtiyacını karşılayan ‘kolajen iksir’ hakkında ise şu bilgileri verdi: “Bazı insanlar özellikle kokusu rahatsız ettiği için kemik suyuna biraz mesafeliler. Katkı maddesi kullanmadan geleneksel yöntemlerle ürettiğimiz kemik sularımızı daha çok insanla buluşturmak istedik. Uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonunda ‘Zel Kolajen İksir’ ürününü ortaya çıkardık. Bu iksir; kemik suyunun sağladığı tüm faydaları insanımıza sunuyor. 250ml’lik her bir şişede 5.500 ppm kolajen bulunuyor. Bu miktar yetişkin bir insanın günlük kolajen ihtiyacını karşılayacak seviyededir.

Kalp şekilinde yenilebilir erik çiçeği

Temelleri 1939 yılına uzanan Erüst Tarım Üretim Pazarlama ve Tic. Ltd. Şti tarafından geliştirilen 18 farklı çiçek, yenilebilmesinin yanı sıra sofralarda süsleme ve dekoratif amaçlı da kullanılıyor. Antalya’da faaliyet gösteren Erüst Tarım’ın Pazarlama Müdürü Salih Çömezoğlu; minyatür sebzeler, çok sayıda ot çeşidinin yanı sıra yenilebilen 18 türde çiçek üretimiyle sektörde fark yarattıklarının altını çizdi.

Özellikle kalp şeklini andırmasından dolayı erik çiçeğinin yılın her döneminde ama özellikle de Sevgililer Günü’nde büyük ilgi gördüğünü vurgu yaparak; “Serik ilçesi Gebiz bölgesindeki özel ısı derecelerine sahip serada ürettiğimiz yenilebilir çiçekler, lüks restoran ve 5 yıldızlı otellerden büyük talep görüyor. Fasulye çiçeği, erik çiçeği, elektrik çiçeği, salatalık çiçeği, soğan çiçeği, menekşe çiçeği gibi 18 çeşit yenilebilir çiçek çeşidimiz mevcut. İlgi her geçen gün artıyor. Özellikle Elektrik Çiçeği en çok ilgi gören çiçeklerin başında geliyor. Yendiği zaman ağızda yarattığı his çok özel. Bu çiçeği özellikle iştah sorunu yaşayan tat hislerinde azalma rahatsızlığı çeken kanser hastaları büyük ilgi gösteriyor. Çiçeklerimiz, görselliği ile de dikkat çektiğinden aynı zamanda salatalarda ve yemek süslemelerinde kullanılıyor, tercih ediliyor” dedi.

İnovasyon ödüllü yelpaze tente

İzmir’de 2005 yılından bu yana otomatik çatı ve tente sistemleri üzerine proje ve imalat hizmeti veren Biçer Mühendislik, klasik tente sistemlerinin yanı sıra, kişiye özel otomatik çatı sistemleri tasarımlarını da mimarları ile birebir çalışmaya girerek tasarlayabilen firma özellikle son ürünü ‘Yelpaze Tente’ ile fuara damgasını vurmayı başardı.

Yenilikçi gölgelendirme sistemleri olarak ürünlerini özetleyen kurumun Proje Müdürü ve aynı zamanda mühendis olan Yılmaz Biçer, gördükleri ilgiden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, bu sıra dışı tente hakkında şu bilgileri verdi; “Gündüz gölgeye, akşam ışığa zarif bir dokunuş vermeyi planladığımız yelpazelerimizin en büyük özelliği 90 dereceden 360 dereceye kadar her açı aralığında yelpaze açılış mantığı ile dönerek açılıp kapanma sistemine sahip oluşudur. Sıradan tentelerin aksine yelpaze şeklindeki bu tentelerimiz aynı zamanda ışıklı olduğu için görsel anlamda bulunduğu mekana büyük bir ayrıcalık katıyor. İlk defa bu fuarda görücüye çıkan yelpaze tentelerimize ilgi büyük. Tamamen yerli sermaye olan kuruluşumuz bu tentelerin montajını da yapıyor. Tentelerimize istenirse yağmur, güneş ve rüzgar sensörü de ekleyebiliyoruz. Mekanik garantisi de verdiğimiz bu tentelerimizi; otel, villa, havuz, spor alanları, rekreasyon vb. tüm alanlarda kullanılmak üzere gök kuşağından ilham alarak tasarladık.”

 

Kaynak: Catering Türkiye ve ANFAŞ


Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment