fbpx

Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) bu yıl yaz aylarında 14-17 yaş arasındaki gençlere aşçılığın ve pastacılığın püf noktalarını öğretecek. MSA’nın “Young Chefs” programına katılan gençler, bir ay boyunca bıçak kullanma ve kesim tekniklerinden sos hazırlamaya; et pişirme tekniklerinden kurabiye ve kek yapımına kadar mutfağın incelikleriniöğrenecekler ve okullarına birer profesyonel şef adayı olarak dönecekler.

Dünyanın sayılı profesyonel aşçılık okulları arasında yer alan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) bu yaz kapılarını geleceğin şeflerine açıyor. MSA’da Temmuz ve Ağustos ayları boyunca düzenlenecek “Young Chefs Aşçılık ve Pastacılık” programının amacı, 14- 17 yaş grubundaki gençlere mesleği tanıtmak ve gıda bilgisi vermek. Programa katılan gençler, aşçılığa ve pastacılığa dair her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenecekler ve kendi yemeğini kimse yokken de pişirebilme becerisi kazanacaklar.

“Young Chefs Aşçılık ve Pastacılık Programı”na katılan gençler, bir aylık eğitimin sonunda “Young Chefs” katılım sertifikasına sahip olacaklar. Gençlere ayrıca içinde bıçak seti, şef ceketi, önlük-kep, torşon, kaydırmaz terlik, eğitim kitabı, isimlik kart ve dolap kilidi bulunan bir eğitim seti hediye edilecek.

Gençler, program süresince edindikleri bilgileri gelecekte bir mesleğedönüştürmek isteyebilecekleri gibi, şefliği meslek olarak seçmeseler bile hayat boyu kullanabilecekleri temel mutfak bilgilerini işin uzmanlarından en iyi şekilde ve eğelenerek öğrenmiş olacaklar.

“Yerim senin cesaretini”

Yaz aylarını bir mesleğin püf noktalarını öğrenerek değerlendirmek isteyen lise dönemi gençlerine açık olan program; mutfak eğitimlerinin yanı sıra; yarışmalar, gastro geziler ve “influencer ile sohbet” programlarını içeriyor. Eğitim döneminin sonunda gençler, mutfakta öğrendiklerini kendi elleriyle ziyafete dönüştürecekleri bir etkinlikte de ailelerini ağırlayacaklar.

MSA gençlere, “Cesaretini topla, mutfağa ilk profesyonel adımları Young Chefs’le atmaya başla” çağrısını yapıyor. Young Chefs programının sloganı ise; “Yerim senin cesaretini!” …

Meksika mutfağından choux hamuruna…

Young Chefs programının “aşçılık” bölümünü seçen gençler; farklı kesim teknikleriyle sebze ve yemek hazırlamayı, kemik suyu çıkarıp soslar yapmayı, çorba, sandviç ve salata yapmanın inceliklerini, et – kümes hayvanları ve deniz mahsulleripişirme tekniklerini öğrenirken, Uzak Doğu mutfağı, Fransız mutfağı ve Meksika mutfağının en ünlü yiyeceklerini pişirmeyi de deneyimleyecekler.

Young Chefs programının “pastacılık” bölümünü seçen gençler ise 60 saatlik bir mutfak eğitiminde pastacılığın temel malzemelerinin teknik olarak kullanımından kurabiye, kek, tart gibi olmazsa olmazlara, choux hamurundan ekmek ve diğer farklı hamurların yapımına kadar çok zengin bir deneyim kazanacaklar ayrıca kahve derslerine de katılabilecekler.

Kayıtları başlayan “Young Chefs” programı hakkında detaylı bilgiye MSA’nın www.youngchefs.com.tr adresinden ulaşılabilir.

MSA hakkında

2004 yılında kurulan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), verdiği ayrıcalıklı eğitim ile bugün dünyanın en iyi aşçılık okulları arasında gösteriliyor. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir özel okul olmasının yanı sıra; dünyanın en büyük akreditasyon kurumlarının başında gelen İngiltere kökenli City & Guilds, İskoç SQA ve Pearson/Ed Excel tarafından onaylı Türkiye’deki tek okul olan MSA kampüsünde; profesyonel aşçılık ve profesyonel pasta-ekmekçilik eğitim mutfakları, uygulamalı barmenlik ve miksoloji sınıfı ile özel tasarlanmış şarap mahzeni, mutfakseverlere yönelik etkinlikler için tasarlanmış mutfaklar, konularına göre düzenlenerek inşa edilmiş uzmanlık mutfakları, mutfak prodüksiyonlarına özel tasarlanmış stüdyosu, kahve eğitimi sınıfı, seminer odaları, Türkiye’nin ilk ve tek mutfak oditoryumu, ‘Yeme – İçme Konulu Uzmanlık ve Nadir Eserler Kütüphanesi’ ve yiyecek – içecek tarihi konusunda özel bir koleksiyona sahip müzesi ile MSA Dükkân adlı MSA ürünlerinin satış alanı yer alıyor. Yılda 1200’ü aşkın profesyonel şef adayını iş hayatına kazandıran MSA’da profesyonel eğitimlerin yanı sıra; her ay mutfakseverlere özel Workshop’lar düzenleniyor. MSA kampüsünde yer alan Electrolux Auditorium, teknik altyapısı ve benzersiz mutfak donanımı ile yalnızca MSA öğrencileri ve mezunlarına değil; Türkiye’nin ve dünyanın sektör oyuncularına harika bir deneyim yaşatıyor. Yiyecek-içecek alanında AR-GE projeleri, menü ve ürün geliştirme, insan kaynakları desteği veren MSA, bugüne kadar 300’ün üzerinde marka ile kurumsal etkinlikler ve özel mutfak projeleri gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıl Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan MSA’nın Restoranı ise, okulun devamı niteliğinde bir eğitim restoranı ve burada çalışan şef adayları, eğitmen şefleri önderliğinde harika lezzetlere imza atıyor.

Kaynak:Catering Türkiye, Mutfak Sanatları Akademisi

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment