fbpx

 İleri Yaşlarda D Vitamini Zırhını Üzerinizden Eksik Etmeyin

Koronavirüs tehdidine karşı risk grubunda olan ileri yaştaki insanların bağışıklığını koruması için D vitamini, vazgeçilmez bir kalkan görevi görüyor.  Ancak “Güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen ve bağışıklığın korunmasında etkili bir rol oynayan D vitamini ihtiyacını karşılamak, güneş ışığından mahrum kaldığımız şu günlerde giderek zorlaşıyor. Muratbey’in kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin “Muratbey Plus” peynirleri, salgın döneminde bu eksiğin giderilmesinde yardımcı oluyor.
Koronavirüs salgınının yarattığı tedirginlik ve özellikle ileri yaşlardaki insanları daha çok etkilediği gerçeği, risk grubundaki bireyleri bağışıklık sistemini korumak için ek önlemler almaya yönlendiriyor. Uzmanlar da koronavirüse karşı mücadelede bağışıklık artıran besinlerin daha sık tüketilmesine yönelik tavsiyelerde bulunuyor. Güçlü bir bağışıklığın olmazsa olmazı “D Vitamini” ihtiyacının ise güneş ışığından yeterince yararlanamadığımız bu günlerde nasıl karşılanacağı sorusunun yanıtı, pek çok insan için belirsizliğini koruyor. D vitamininin vücuttaki eksikliği, özellikle yaşlı bireylerde kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza, kırıklara ve düşmelere de yol açıyor.
Kalsiyum vücudumuza D vitamini ile tutunuyor
D vitamini süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerde bolca bulunan kalsiyumun, vücuttaki emilimi için adeta bir köprü görevi üstleniyor. Diğer bir deyişle kalsiyumu kemiklere D vitamini yerleştiriyor. Protein ve kalsiyum deposu peynir, kemik sağlığının korunmasında en etkili besin olarak ortaya çıkıyor. Özellikle yaşlı bireylerin, hem bağışıklıklarının güçlenmesi hem de
kalsiyum emiliminin sağlanması için, az tuzlu ve D vitamini ile zenginleştirilmiş özel peynirlere yönelmeleri tavsiye ediliyor.
Muratbey D vitaminini en zengin haliyle sofranıza getiriyor
Muratbey’in D vitamini ile zenginleştirilmiş; kalsiyum, protein ve fosfor yönünden güçlü “Muratbey Plus” peynirleri sosyal karantina döneminde özellikle ileri yaşlar için adeta kalkan görevi üstleniyor. Muratbey Plus ürünlerinin 100 gramında 5 mcg D vitamini bulunuyor. Muratbey Burgu Plus, Taze Beyaz Plus ve Taze kaşar Plus peynirlerinin sadece 100 gramı, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberine (TÜBER) göre 2 yaş üstündeki tüm bireylerin günlük D vitamini gereksiniminin yüzde 33’ünü karşılıyor. ABD gıda yönetmeliği FDA’ya göre de “Mükemmel D vitamini kaynağı” olarak tanımlanan Muratbey Plus peynirleri benzersiz lezzetleriyle birlikte hepimizin bu süreçte ihtiyaç duyduğu ekstra vitamin takviyesini de sağlamış oluyor.
Kaynak: Catering Türkiye ve Muratbey

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment