fbpx

Kırmızı et sektöründe 2019 beklentileri (SETBİR)

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği‘nin (SETBİR) yayınladığıSüt ve Et Sektörlerinde 2018 Yılı Değerlendirmesi ve 2019 Yılı Beklentileri Raporu“na göre, kırmızı ette 2018’de yapılan canlı hayvan ve et ithalatıyla 2019’a stokla girilmesini sağladı.

Et üretiminde %3,5 artış

SETBİR’in yayınladığı rapora göre Türkiye’de kırmızı et üretimi 2017 yılında, bir önceki yıla göre %4 oranında azalarak 1 milyon 126 bin ton olarak gerçekleşti. (Bu miktarın 987 bin tonu sığır etiydi.)

Raporda, 2018 yılının ilk üç çeyreğinde ise 859 bin ton kırmızı et üretildiği belirtilerek, bu miktarın bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,36 oranında bir artışa karşılık geldiği belirtildi. Buradan hareketle 2018 yılı sonunda kırmızı et üretiminin yaklaşık %3,5’lik artış ile 1 milyon 165 bin ton olmasını öngörüsünde bulunuldu.

SETBİR’in raporunda et ithalatı ile kırmızı et arzındaki sıkıntıların aşıldığı kaydedildi.

Ülkemiz kırmızı et üretiminde yeterli hayvan kaynağına sahip olmadığı için vatandaşın daha hesaplı kırmızı et tüketmesi amacıyla son iki yılda zorunlu olarak yüksek miktarlarda yapılan ithalat bir bakıma meyvesini göstermeye başladı. 2018 yılı sonu itibariyle kırmızı et arzında bir sıkıntı yok. Kişi başı kırmızı et tüketiminde 14,7 kg seviyesine geldik. Dünya kırmızı et üretiminde %1,5 pay ile 11. sıradayız.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği

“Kendine yeten bir et sektörü için planlama yapılmalı”

SETBİR, raporunda 2019 yılında Türkiye’nin ihtiyacı olan et üretim miktarına ulaşılabileceği ümidinin yakalandığını belirterek, “2018 yılında piyasanın regülasyonunu sağlamak üzere yapılan ithalat, 2019 yılına stokla girilmesini sağladı. Şimdi ihtiyaç olan damızlıkların belli bir plan dahilinde temin edilerek, kendine yeten bir kırmızı et sektörü için 2020 sonrası planlarımızı yapmalıyız. Dolayısı ile bu yılın hedefi 1,5 milyon ton et üretimi olmalı” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Karkasta et oranı %17’ye düşürülmeli”

Raporda, 2019’da hedeflenen 1,5 milyon ton et üretiminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle besi hayvancılığında verimlilikleri artırmak gerektiği kaydedildi. “Bugün 250 kg olan ortalama karkas ağırlıkları 300 kg’a çıkarmalı, karkasta kemik oranı ise kombine ırklarda %17’ye, etçi ırklarda ise %15’e düşürülmeli” ifadelerine yer verilen raporda bu hedefin yurtiçi kırmızı et üretimde en temel öncelik olması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: Catering Türkiye ve SETBİR


Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment