fbpx

Samsun Gıda Fuarı’nı 31.140 kişi ziyaret etti

Karadeniz Bölgesi’nin fuar merkezlerinden Samsun bölgenin en büyük gıda fuarına ev sahipliği yaptı. TÜYAP Samsun Gıda Fuarı, 31.140 kişi tarafından ziyaret edildi.

TÜYAP Samsun Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22-25 Kasım tarihlerinde düzenlenen fuara, gıda sektörünün temsilcilerinin katıldığı kaydedildi.

5 ülkeden 159 kişilik alım heyeti Samsun’a geldi

Gürcistan, İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan’ dan organize edilen ve iş adamlarından oluşan 159 kişilik yurt dışı heyetleri fuar alanını ziyaret ederek katılımcı firmalarla detaylı görüşmeler ve iş birlikleri yaparak geleceğe yönelik yatırımlara imza attılar.

Yerli firmalara yurtdışı bayilikleri teklif eden yurt dışı alım heyetleri, gıda mamulleri ve gıda teknolojileri üreten firmalar ile ikili görüşmeler yaptıklarını belirterek fuardan memnuniyetle ayrıldıklarını dile getirdiler. Fuar boyunca ziyaretleri devam eden heyetler, yaptıkları iş birlikleri ve yatırımlarla, fuarın dünyaya açılan kapısı olması noktasında, yerli firmalar ve gıda sektörü arasında fırsat yaratacak adımlar attılar.

Ekonomi Bakanlığı Yurt Dışı Alım Heyeti

Ekonomi Bakanlığı himayelerinde, Karadeniz İhracaatçılar Birliği ‘nin organizasyonu ile Etiyopya’dan gelen alım heyeti fuarı ziyaret etti. İkili iş görüşmeleri yaparak endüstriyel mutfak ekipmanları firmaları ile bağlantılar kurdular.

İhracat ve Ortak Yatırım Görüşmeleri Gerçekleşti

Yurt dışı heyetlerinden, İran heyeti fuara katılan firmalardan endüstriyel mutfak ekipmanları anlaşmaları için ikili görüşmeler yaptılar ve firmaları kendi ülkelerine davet ettiler.

Azerbaycan ve Gürcistan heyeti ise fuara katılan plastik firması, çay kazanı firması ve şarküteri firmaları ile bağlantılar kurdu. Fuara katılan ambalaj firmalarıyla görüşmeler yapan Irak ve Suriye heyeti, zeytinyağı ve süt ürünleri ile ilgili bağlantılar kurdu. Heyetlerin ziyaret ettikleri diğer stantlar arasında gıda lojistiği ve jeneratör sistemleri de yer aldı. Ayrıca Yurt dışından gelen tüm heyetler fuardan çok memnun kaldıklarını dile getirdiler.

Kaynak: Catering Türkiye ve TÜYAP

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment