fbpx

Tarçının olası yan etkileri ve günlük kullanım dozu

Kış aylarının vazgeçilmez baharatları arasında sayabileceğimiz tarçın, mutfaklarımızdaki yerini aldı. Tarçın hem lezzeti, hem de diyetlerde yoğun kullanılması nedeniyle Türkiye’de de oldukça fazla tüketiliyor. Özellikle hafif tatlıların yanında eşsiz lezzetiyle mutfaklarımızdaki yerini asla kaybetmiyor.

Tarçın tüketimi özellikle kış aylarında artıyor. Tarçın lezzetli olsa da aşırı kullanımı olası yan etkilere neden olabiliyor. Diyetisyen Emre Uzun, aşırı tarçın kullanımının olası yan etkilerini Catering Türkiye okurları için sıraladı.

Tarçının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi tarçının da günde 2,5 çay kaşığından fazla tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir.

Karaciğer için zararlı olabilir.

Kanser riski oluşturabilir.

Ağızda yaralara sebep olabilir.

Kan şekerini düzenlemesi bir fayda olarak görülse de fazla tüketimi durumunda tarçın kan şekerinin fazla düşmesine neden olabilir ve bu da pek çok sağlık problemini beraberinde getirir.

Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan tarçın tüketmemeniz önerilir. Örneğin, kasia tarçın yüksek miktarda kumarin içerir, bu da yüksek miktarlarda tüketildiğinde karaciğer toksisitesine ve hasar görmesine neden olabilir.Karaciğerinizi etkileyebilecek, parasetamol, asetaminofen ve statinler gibi ilaçları kullanıyorsanız,fazla tarçın karaciğer hasarını artırır. Ayrıca, tarçın kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir, bu nedenle şeker hastalığı için ilaç kullanıyorsanız, tarçın bu ilaçların etkisini arttırabilir ve kan şekerinizin aşırı düşmesine sebep olabilir. Kumarinin yüksek miktarda bulunması, kan sulandırıcı etkisi nedeniyle kanama riskini artırabileceği, özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ciddi risk artışına sebep olacağı bildiriliyor.

Hamile ve emziren kadınlar için tarçın tüketimi ile alakalı henüz kanıtlanmış bir çalışma yoktur.

Günlük Kullanım Dozu Nedir?

Kasia tarçın zengin kumarin kaynağıdır. Seylan tarçın ise yalnızca iz miktarda kumarin bulunur. Günlük tüketim dozunu belirlerken tüketilen tarçının çeşidide çok önemlidir fazlasıyla dikkat edilmelidir. Ne yazık ki, çok sayıda çalışma, fazla tüketilen kumarinin, karaciğer toksisitesi ve hasara neden olabileceğini bulmuştur. Seylan tarçınının bir gramında 0,1 miligram kumarin varken, Çin tarçınında 3,8 miligram. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yapılan değerlendirmede 70 kiloluk bir birey için günlük en fazla alınabilecek kumarin miktarı 7 miligram olarak belirlenmiş.


Tarçının bilimsel olarak kanıtlanan 10 faydası

Tarçın aşırı kullanımıyla olası yan etkileri tetiklerken ideal kullanım dozu insanlar için oldukça faydalı. Diyetisyen Emre Uzun, tarçının bilimsel olarak faydalanan 10 faydasını daha önce Catering Türkiye okurları için sıralamıştı. İlgili makalemize ulaşmak için tıklayın: www.cateringturkiye.com/tarcinin-bilimsel-olarak-kanitlanan-10-faydasi

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment