fbpx

Taşımalı yemek servisi nedir?

Taşımalı yemek servisi, catering sektörü içerisinde önemli hizmet kalemlerinden birisini oluşturmaktadır.

Taşımalı yemek servisi, “Merkez mutfak olarak adlandırılan tesiste, yani toplu yemek üretilen fabrikada, ürünleri hazırlayıp, hazırlanan ürünlerin tüketicinin yemekhanesine taşınması” olarak tanımlanabilir.

Türkiye’de catering sektöründe önemli bir yeri olan taşımalı yemek servisinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Taşımalı yemek servisinin avantajları

Taşımalı yemek servisinin avantajları toplu yemek müşterileri için oldukça fazladır. Özellikle şirketlerinde ve yemekhanelerinde yemek kokusu istemeyen, yemek işini tamamen taşeronlaştırmak isteyen şirketler için taşımalı yemek servisi önerilmektedir.

Taşımalı toplu yemek alımı yapan şirketler ayrıca, alandan tasarruf etme imkanı da bulabilirler. Taşımalı toplu yemek servisi alan şirketler mutfak bulundurma zorunlulukları olmadıkları için, bu alandan farklı şekillerde istifade etme olanakları bulurlar.

Türkiye’de de popülaritesi oldukça yüksek olan bu sistemde catering şirketleri 1 kişiye de 10 bin kişiye de taşıma yemek hizmeti verilebilmektedirler.

Taşımalı yemek servisinin dezavantajları

Toplu yemek üretimi bilgi, deneyim ve ciddiyet isteyen bir iştir. 10 bin kişiye bir arada yemek yapmak ancak bilgi, birikim ve ciddi planlamayla mümkün olabililir.

Taşımalı yemek servisi toplu yemek üretim süreçlerine ayrıca bir de taşıma zorluğu eklemektedir. Yemek üretim süreçlerinin yanı sıra taşıma sürecinin de çok iyi planlanması ve koordine edilmesi gerekmektedir.

Merkez mutfakta üretilen yemeğin lezzeti ve kalitesi iyi dengelenmez; yemek hedef yemekhaneye doğru zamanda ve şekilde ulaştırılamazsa müşteri memnuniyeti düşecektir.

Taşımalı yemek servisi veren şirketler

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’da taşımalı yemek servisi veren şirketler Catering Türkiye‘de “Catering Firmaları” başlıklı kategoride sırlanmaktadır. 

Catering Türkiye‘nin “Catering Firmaları” başlıklı kategorisine www.cateringturkiye.com/category/catering-firmalari adresinden erişebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment