fbpx

Toplu yemek alırken nelere dikkat edilmeli?

Şirketiniz için toplu yemek hizmeti alırken, hizmet alımı yapacağınız catering şirketleri ile doğru diyalog kurmak ve doğru soruları sormak size önemli avantajlar sağlayacaktır.

Catering Türkiye ekibi olarak sizlere toplu yemek hizmeti alım sürecinizde kılavuzluk etmeyi umuyoruz. Bu çerçevede karar sürecinde etkili olacağını umduğumuz noktalara dikkatlerinizi çekmeyi amaçlıyoruz.

Toplu yemek hizmeti alacağınız şirketi seçerken, aşağıdaki maddeleri göz önüne almanız, bu alanda daha doğru bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

Doğru maliyet analizi yapılmalı

Toplu yemek hizmeti alım sürecinizde, catering şirketlerinin fiyat tekliflerini değerlendirmek önemli bir etkendir. Bu süreçte ekonomik kaygılarınızın, kalite beklentinizin ötesine geçmemesi gerekmektedir.

Doğru maliyet analizi yapılırken, yemek maliyeti ile satış fiyatı karşılaştırılmalı ve bu çerçevede bir değerlendirme yapılmalıdır. Kaliteli bir yemeğin maliyetinin altındaki teklifler asla olumlu değerlendirilmemeli, kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır.

Kalite ve gıda denetim belgeleri kontrol edilmeli

Catering sektörü söz konusu olduğunda kalite ve denetim belgeleri asgari gereksinimler arasındadır. Catering hizmeti veren şirketler arasında tercih yaparken, mutlaka bu şirketlerden kalite ve gıda denetim belgeleri istenmelidir.

Catering hizmeti veren şirket tarafından alınan kalite belgelerinin yanı sıra, tedarikçilerinin de kalite ve denetim belgeleri kontrol edilebilir.

Gıda alanındaki kalite belgelerinin bir bölümü şunlardır: ISO 9001:2008, ISO 22000:2005, BRC V6, IFS V6, FSSC 22000 ve TSE.

Tedarikçi firmalar kontrol edilmeli

Toplu yemek üretimi yapan şirketlerin, bu süreçte kullandıkları malzemelerin kalite ve nitelikleri, üretilen yemeklerin kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Toplu yemek hizmeti alacağınız şirketlerden, hangi tedarikçilerle çalıştıklarını sorabilir, detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Çoğu catering firması, tedarikçilerini web sitelerinde paylaşmaktadır.

Tedarikli firmalardan alınan gıda malzemelerinin kullanım izni olup olmadığı rutin ve planlı olmayan denetimlerle kontrol edilebilir.

Merkez ve uydu mutfak ziyaret edilerek denetlenmeli

Toplu yemek üretimi merkez mutfak veya uydu mutfaklarda yapılmaktadır. Yemeğin kalitesi ve lezzeti tedarikçi gıda firmalarından alınan malzemeler kadar üretim sürecinin gerçekleştiği mutfağın nitelik, düzen ve hijyeniyle doğrudan orantılıdır. 

Catering hizmeti alacağınız şirketin merkez ve uydu mutfakları, bir ihale veya anlaşma öncesinde ziyaret edilerek denetlenebilir. Herkes, tükettiği gıdaların nasıl üretildiğini bilme hakkına sahiptir.

Taşıma ve saklama koşullarına dikkat edilmeli

Catering sektörü içerisinde toplu yemek üretimi, merkez mutfak veya uydu mutfak olarak adlandırdığımız, tesislerde yapılmaktadır. Bu tesislerde üretim aşaması sonrasında yemeklerin doğru şekilde taşınması ve saklanması gerekmektedir.

Toplu yemek hizmeti veren şirketlerin, soğuk yiyecekleri soğuk, sıcak yiyecekleri sıcak taşıyarak, bunları doğru şekilde saklaması lezzet ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu çerçevede hizmet alımı yapacağınız şirketin üretilen yemekleri doğru şekilde taşıyıp, saklama kabiliyetlerinin yeterli olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Menü ve iş koluna uygunluk değerlendirilmeli

Catering şirketleri günümüzde oldukça farklı toplu yemek menüleri sunabilmektedir. Toplu yemek alımı öncesinde, catering şirketi tarafından sunulan menüler de incelenmelidir.

Alacağınız toplu yemek hizmetinde size sunulacak menünün şirketinizin  faaliyet gösterdiği iş koluna uygun olması size avantaj sağlayacaktır. Örneğin bir boya fabrikasında, olası zehirlenme vakalarına karşılık, menüde ayran bulunması size önemli katkı sunabilir.

Türkiye’deki catering şirketleri tek bir adreste

Toplu yemek hizmeti alırken, il ve ilçenizde bulunan tüm catering firmalarından teklif almanızı, hepsini değerlendirmenizi öneriyoruz. 

Catering şirketlerini bulmak ve bu şirketler hakkında bilgi sahibi olmak için doğru adres Catering Türkiye olacaktır. Türkiye’de catering sektörünün buluşma noktası olan Catering Türkiye’de 7 bölge ve 81 ilde faaliyet gösteren tüm catering şirketlerinin bilgilerine erişebilirsiniz.

Catering Şirketleri kategorisi altında tüm şirketleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana kategorileri altında ise bu şehirlerde faaliyet gösteren tüm toplu yemek şirketleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye’deki Catering Firmaları:

İstanbul Firmaları: www.cateringturkiye.com/category/catering-firmalari/istanbul-catering-firmalari
Ankara Firmaları: www.cateringturkiye.com/category/catering-firmalari/ankara-catering-firmalari
İzmir Firmaları: www.cateringturkiye.com/category/catering-firmalari/izmir-catering-firmalari
Bursa Firmaları: www.cateringturkiye.com/category/catering-firmalari/bursa-catering-firmalari
Adana Firmaları: www.cateringturkiye.com/category/catering-firmalari/adana-catering-firmalari
Türkiye’deki Tüm Catering Firmaları: www.cateringturkiye.com/category/catering-firmalari


Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment