fbpx

Türkiye’de yıllık ortalama süt tüketimi 17,8 lt

Sağlıklı ve lezzetli oluşuyla yetişkinlerin de vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan süt tüm dünyada tüketiliyor. The International Dairy Federation’ın (IDF) verilerine göre ülkelerin yıllık ortalama süt tüketim miktarları belli oldu.

Yapılan araştırmalarda İrlanda’nın yıllık 125 litre süt tüketimi ile zirveyi elinde bulundurduğu görüldü. Türkiye ise yılda ortalama 17,8 litre süt tüketimiyle listenin sonlarında yer aldı.

The International Dairy Federation’ın (IDF) son verilerinden ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre, en çok süt tüketiminin 125 litre ile İrlanda’da olduğu görüldü. Araştırma kişi başına düşen yıllık süt tüketimi baz alınarak hazırlanırken, İrlanda’yı 120 litre ile Finlandiya’nın, 92,6 litre ile de Birleşik Krallık’ın takip ettiği saptandı. Türkiye ise bu listenin sonlarında yer alırken, yıllık ortalama süt tüketiminin sadece 17,8 litre olduğu dikkat çekti.

ITS Medya ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde, konuyla alakalı yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Son bir yıl içerisinde, süt ve süt tüketimiyle alakalı 85 bin 329 haberin yazılı basında yansıma bulduğu görüldü.  Medyaya yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, en dikkat çeken ve en çok konuşulan başlığın “okul sütü programı” olduğu görüldü.

 

Kaynak: Catering Türkiye, ITS Medya ve Ajans Press

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment