fbpx

Yeni Kısıtlamalar Gelecek Hafta Bilim Kurulu’nda Değerlendirilecek

Türkiye’de Mart 2020’de ilk koronavirüs (Kovid-19)  vakasının görülmesinden bu yana son günlerde vaka oranlarında zirve yaşandı. Koronavirüs salgınında kaçıncı dalgayı yaşadığımız tartışılırken Kasım ayının 2. haftası hükümet sınırlı kısıtlama kararları aldı. Okullar Kasım ayındaki ara tatillerinden sonra  31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim  yoluyla eğitime devam etme kararı almıştı. Geçtiğimiz hafta, hafta sonları cumartesi ve pazar günleri tüm Türkiye’de akşam 20.00’den sabah 10.00’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatılırken, tüm kafe, restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerlerinde paket servis dışında hizmet verilmemesi kararı alınmıştı.

Günlük vaka sayısı 28 bin 351

Türkiye’de birçok kafe, restoran, sadece paket servis hizmetine devam ederken birçoğu da paket servis yapmayıp kısıtlamalar kalkana kadar kepenk kapattı. Restoran, kafe vb, yeme içme yerlerine getirilen kısıtlamalar ve kısıtlı sokağa çıkma yasaklarının vaka oranlarında azalış yönünde etkilerini, kuşkusuz önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Ancak Kasım ayı itibariyle  koronavirüs hasta sayılarındaki artış, hastanelerdeki sağlık çalışanlarının yükünü artırdı. Hasta sayılarındaki artışın dikkat çekmesi sonucu Bilim Kurulu bugün yeniden toplandı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, ilk defa vaka oranlarını açıkladı. 25 Kasım 2020’de yeni hasta sayısının 6 bin 814 olduğu belirtilirken bugünkü vaka sayısı 28 bin 351 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Koca, toplam günlük vaka sayısı, yani pozitif olan herkes, artı hasta sayısı olarak da ayrıca bu sütunun günlük koronavirüs tablosunda yer alacağını söyledi.

Korona’da üçüncü zirveyi yaşayan iller var

Sağlık Bakanı Koca koronavirüs salgınında üçüncü zirveyi yaşayan illeri tek tek açıkladı. Sağlık Bakanı Koca, “İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir üçüncü zirveyi yaşıyorlar. Sağlık çalışmaları seferberlik halinde. Filyasyon ekipleri ev ev dolaşıyor, valilerimiz, kaymakamlarımız, belediyelerimiz mücadeleyi desteklemek için ellerinden geleni yapıyor.” dedi.

Yeni kısıtlamalar gelecek hafta değerlendirilecek

Tüm Türkiye Bilim Kurulu toplantısı sonrası yeni kısıtlama önerilerinin açıklanacağına odaklanırken, toplantıdan henüz yeni bir öneri gelmedi. Sağlık Bakanı Koca, geçen hafta sonu başlayan hafta sonu kısıtlamalarının net sonucunu 1 hafta 10 gün içerisinde görmenin mümkün olabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, kısıtlamalar sonrası 1 hafta 10 gün içerisinde sonucu görmenin mümkün olacağını söyledi. Şu an değerlendirmenin erken olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, “Önümüzdeki hafta bu anlamda daha net, kısıtlamaların nasıl bir pandeminin seyrini değiştirdiğini görmüş olacağız” dedi. Sağlık Bakanı Koca, “Farklı bir öneriyi sunabilmemiz bizim 1 hafta 10 günlük zaman sonrası bu kısıtlamayla elde edilen sonuçla doğru orantılı olur. Onu da gelecek hafta Bilim Kurulu’nda değerlendirmiş olacağız” dedi.

Kaynak: Catering Türkiye

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment