fbpx

Yerinde yemek üretimi nedir?

Catering sektöründe yemek üretimi “merkez mutfak”ta yapılabileceği gibi “uydu mutfak”larda da yapılabilmektedir. Yerinde yemek üretimi, “Bir catering firmasının, müşterisinin tesislerinde yemek üretmesi ve bunu yerinde müşterisine sunması” olarak tanımlanabilir.

 “Yerinde yemek üretimi” modeli ile, Türkiye’nin değişik coğrafi bölgelerindeki büyük sanayi kuruluşlarında kurulan uydu mutfaklarda, ilgili kuruluş çalışanlarına yemek hizmeti sunulmaktadır.”

Yerinde yemek üretiminin avantajları

Yerinde yemek üretimi, catering firmasına ve catering hizmeti alan firmaya avantajlar sağlamaktadır.

Günümüzde modern şirketler, dikkatlerini piyasaya sundukları ürün ve hizmetlere yoğunlaştırdıkları için asıl faaliyet alanları dışındaki ihtiyaçlarını uzman diğer işletmelerden karşılama yoluna gitmektedir.

Asli faaliyet alanını doğrudan ilgilendirmeyen yemek gibi bir ihtiyacını, uzman catering şirketlerine “outsource” eden şirketler, kendi işlerine yoğunlaşma şansı yakalamaktadır. Bunun onlar için avantajı daha kaliteli hizmeti, daha profesyonelce ve daha uygun ücretle temin etmek; ayrıca zamandan kazanmaktır.

Yerine yemek üretimi, yemeğin üretildiği ve tüketildiği mekanların aynı olması nedeniyle, yemeklerin daha sıcak ve hızlı servisine de olanak sağlamaktadır. (Bu alanda son yıllarda taşımalı yemek servisi için de oldukça başarılı taşıma araçları ve sistemleri üretilmektedir. Ancak bunlar da ekstra maliyet gerektirebilir.)

Yerinde yemek üretiminin dezavantajları

Yerinde yemek üretiminin dezavantajları da bulunmaktadır. Catering firmaları için merkez mutfak yerine uydu mutfaklar oluşturmak kimi zaman iş yükü ve maliyetleri artırmaktadır. Merkez mutfakta yapılan toplu yemek üretimi, uydu mutfakta yapılana göre daha ekonomik olabilmektedir.

Yerinde üretimin catering hizmeti alan şirketlere yönelik dezavantajı ise şirketin mutfak oluşturmak ve bunun için bir yer tahsis etmek durumunda kalmasıdır. Özellikle yer problemi yaşayan işletmeler için yerinde yemek üretimi doğru bir alternatif olmayabilir. Bu tür şirketler için taşımalı yemek servisi daha iyi bir alternatif olabilmektedir.

Yerinde yemek üretimi yapan catering firmaları

Türkiye’nin dört bir yanında ve özellikle de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana gibi metropollerde yerinde yemek üretimi servisi veren şirketler Catering Türkiye‘de “Catering Firmaları” başlıklı kategoride sırlanmaktadır. 

Catering Türkiye‘nin “Catering Firmaları” başlıklı kategorisine www.cateringturkiye.com/category/catering-firmalari adresinden erişebilirsiniz.


Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment