fbpx

Standart menü nedir?

Catering firmaları için menü planlaması genellikle üç farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunlar standart menüseçimli menü ve kategorize edilmiş menüdür.

Standart menü, planlama sürecinde catering şirketlerinin ekseriyeti tarafından kullanılmaktadır. Çoğu catering firması, müşterilerine standart bir menü sunar. Standart menü söz konusu olduğunda tüm müşterilere standart fiyat ve şekilde hizmet verilir.

Standart menünün avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Standart menü catering firmasına planlama ve operasyon aşamasında kolaylık sağlar. Aynı mutfakta farklı yemekler yapmaktansa, standart bir menü oluşturmak çok daha kolaydır.
  • Standart menü sunulması, şirketin planlama ve operasyon maliyetlerini düşürür. Bu catering hizmeti alan şirketlerin de daha uygun fiyatlarla kaliteli hizmet almalarının önünü açar.
  • Farklı müşterilere, fakrlı menüler sunulmadığı için standart menünün sevkiyat ve sunum operasyonları da alternatiflerine göre daha kolay olacaktır. Ekonomik ve hızlı servis çok daha mümkündür.

Standart menünün dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Standart menü, farklı menü ve kalite tercihi yapacak müşterilere uygun olmayabilir. Müşteriler tekil olarak, menü üzerinde fazla söz sahibi değillerdir. Müşterilerin özel talepleri çoğu zaman yerine getirilemez.
  • Standart menü planlaması, müşteri odaklı değildir. Farklı müşteri profillerine cevap verme olacağı olmadığı için ancak benzer müşteri kitlelerine hizmet sunulabilir.
  • Benzer müşteri profillerine hizmet sunulması orta ve uzun vadede referans sıkıntısına neden olmakta, farklı profillerdeki müşteri potansiyelinin zayıflamasına neden olmaktadır.

Standart menü dışındaki hazırlama yöntemleri “Çoktan Seçmeli Menü” ve “Kategorize Edilmiş Menü“dür. Detaylı bilgi için “Catering Sektörü İçin Menü Planlama Yöntemleri” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz: www.cateringturkiye.com/catering-sektoru-icin-menu-planlama-yontemleri

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment